piątek, 9 stycznia 2015

Jak wyglądają japońskie śluby?

Witajcie!
Kochani na samym wstępie zachęcam do obserwowania i komentowania. Nie wiem czy podobają Wam się notki i czy idę w dobry kierunku. 



Kwitnące wiśnie to znak  rozpoczęcia się okresu ślubów. Najczęstszymi miesiącami ślubowania są kwiecień, maj i czerwiec.

Najpopularniejszym ślubem w Japonii jest ślub cywilny. Nie nazywa się go ceremonią, ponieważ podpisujemy tylko dokumenty w urzędzie (ratusz). Wtedy też nie jest wymagana obecność świadków, co lepsze- NAWET PANA MŁODEGO! Kobieta może sama przyjść do urzędu i stawić do okienka czynnego całą dobę.

Obowiązkowymi dokumentami do dostarczenia są koseki- tohon (wypis z rodowodu), ze strony cudzoziemca- zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego i ważny paszport. Dokumenty te można wypełnić w domu i przynieść do urzędu. Następnego dnia powinien zadzwonić urzędnik, aby uzupełnić informacje.

Uroczystość w chramie czy kaplicy nie ma  żadnego znaczenia. Głównie organizowana jest z chęci uczczenia owego faktu.

Tradycyjny ślub w Kraju Wschodzącego Słońca odbywa się według rdzennej religii Japonii- shintoizm. Bogami są Shinto i Kami, którzy czuwają nad pokojem i szczęściem każdej rodziny.

Gdy para decyduje się na ślub, musi znaleźć inna parę narzeczonych, która ma na celu czuwanie nad nimi do czasu zawarcia małżeństwa. Prezenty, które młoda para dostanie powinny być zaprezentowane gościom.

Strój Panny Młodej składa się z wielu warstw (kimon), gdzie pierwsza musi być biała, zaś ostatnie bogato zdobione i ciężkie. Głowę Panny pokrywa tsuno kakushi (ozdobny czepiec). Pomalowana jest cała na biało. Symbolizuje to dziewictwo i czystość.

W ceremonii zaślubin uczestniczą najbliżsi krewni. Młoda para wkracza do tablicy osobno, innymi drzwiami. Nakado (duchowny) macha nad ich głowami poświęconym drzewem (oczyszczenie). Po przysiędze nowożeńcy piją sake i wymieniają się kieliszkami, aż 9 razy w imię więzi.

Wesele trwa zazwyczaj kilka godzin i jest bardziej oficjalne niż rodzinne. Goście usadzeni są według pozycji i rangi. Rodzice siedzą jak najdalej, a szefowie najbliżej (najważniejsi). Przeważnie całe przyjęcie prowadzone jest przez wodzireja..

Najczęstszym prezentem są pieniądze w kopertach, które przewiązane są specjalnym sznurkiem (mizuhiki), który łączy dwa kolory: srebrny i złoty, czerwony i złoty, czerwony i biały, czerwony i purpurowy. Na koniec przyjęcia nowożeńcy wraz z rodziną żegnają gości wręczając im podarunki zwrotne.

Kobieta przyjmuje nazwisko męża. Gdy w rodzinie żony istnieje możliwość wyginięcia nazwiska, wtedy mąż przyjmuje nazwisko żony. Posiadanie podwójnego nazwiska w Japonii jest zakazane.






7 komentarzy:

  1. Hm, współczuję pannie mlodej, jej strój pewnie troche wazy :p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest dość ciężki i do tego dużo zabawy z nim jest przy zakładaniu, wiązaniu etc. :-)

      Usuń
  2. Pomysł z nazwiskiem mi się podoba! Jestem jedynaczką i nic nie zapowiada się żebym miała brata xD
    Post bardzo fajny, krótki, zwięzły i na temat - tak trzymać! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. a może być napisała coś o tradycji samurajskiej czy raczej o samych samurajach ^^
    P.S bardzo ciekawy blog :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że napiszę. Intryguje mnie ten temat, więc dużo o tym czytałam i jakieś pojęcie mam. ;-)

      Usuń